Kredyt konsolidacyjny
Kredyt konsolidacyjny jest sposobem na połączenie kilku zobowiązań finansowych w jedno. Ma to na celu zmniejszenie comiesięcznych wydatków związanych ze spłatą kredytów i innych pożyczek. Konsolidacji podlegają praktycznie wszystkie rodzaje kredytów – mieszkaniowe, gotówkowe, samochodowe, karty kredytowe i kredyty ratalne.
Jak przebiega konsolidacja kredytu?
Kredyt konsolidacyjny jest kredytem celowym, z którego środki są przeznaczane na spłatę dotychczasowych zobowiązań. Decydując się na takie rozwiązanie klient nie ma obowiązku konsolidować wszystkich swoich kredytów. Może zdecydować się na połączenie tylko wybranych, czyli tych, które najbardziej obciążają jego miesięczny budżet.
Obecnie coraz więcej ofert konsolidacyjnych dotyczy nie tylko zadłużeń bankowych, ale również spłat pożyczek prywatnych udzielonych przez różne firmy (m. in. parabanki).
Decydując się na konsolidację kredytu, nasze dotychczasowe zadłużenia zostają spłacone przez bank, w którym skorzystaliśmy z oferty. My natomiast otrzymujemy zupełnie nową opcję spłaty, z niższymi ratami miesięcznymi. Oczywiście takie rozwiązanie ma swoje plusy, ponieważ niekiedy bez przeorganizowania swoich dotychczasowych zadłużeń, dana osoba może nie być w stanie ich spłacać. Jednak istnieje pewien minus konsolidacji. Zmniejszają się raty miesięczne, natomiast wydłuża się okres spłaty. Naliczane są dodatkowe odsetki, prowizje i ustalane są nowe kwoty zabezpieczające.
Jednak bez względu na ten aspekt, konsolidacja jest obecnie bardzo dobrym sposobem na wyjście z długów. Pozwala bowiem na dostosowanie zobowiązań do swojej obecnej sytuacji życiowej.